Jak zdanit příjmy z Investown a podobných platform

Před Vánoci jsem zaexperimentovala a zainvestovala malou částku do projektů Investown.
Je to tzv. crowfunding, tedy spojí se více investorů, aby poskytlo půjčku na nákup/rekonstrukci nemovitosti. Každý měsíc dostane investor vyplacený úrokový příjem, který si může a nemusí přeposlat na svůj soukromý účel.

Pro účely zdanění je, ale důležitý pojem půjčka a úrok – tento příjem zdaňujeme podle paragrafu 8 podle zákona o daních z příjmů. Rozhodné datum je připsání úroku na účet vedený u Investown. To, že hned peníze vezmu a proinvestuji, neznamená, že tento příjem nemusím danit. A také zde není zde žádný limit, který umožňuje nedanit tento příjem. Na jejich účtu si vyjedete seznam vyplacených úroků v daném roce a v daňovém přiznání je uvedete na řádku 38 daňového přiznání.

Potřebujete poradit s nějakou investicí? Napište mi, ráda napíšu další článek, případně se můžete objednat na 1:1 konzultaci.

Účetnictví a daně mě provází životem již téměř dvacet let. Fascinuje mě jejich vývoj a neustálé změny, které člověka drží stále ve střehu. Cítím, že mým posláním je pomáhat osvětlovat tuto problematiku a motivovat k dalšímu studiu. Můj příběh si můžete přečíst zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.