Jaký byl můj rok 2022?

Na podzim roku 2021 – vlastně díky nemoci – jsem si uvědomila, že spousta mých snů je odložena na potom. Měla jsem tisíc výmluv – nemám čas, nemohu od dětí, mám strach apod. Jenže ač je to už takové klišé, potom nemusí existovat, je jen teď a tady.

Zkouška ve 38 letech – hlavně se nevzdat

Až do dubna 2022 jsem se připravovala na druhou část zkoušek daňového poradce. Zkoušky mají celkem tři části – první a dvě jsou písemné – každá se píše 5 hodin. Po úspěšném složení následuje ústní zkouška. První část jsem měla hotovou z podzimu – DPH a malé daně, druhou část (účetnictví, daň z příjmů) – jsem na podzim neudělala a nezvládla jsem výkaz cash flow, který učím ve škole – ano já, certifikovaná účetní. Jak už jsem nastínila nahoře, čekal mě na jaře 2022 reparát. Po dopsání posledního čísla v mé písemné práci jsem odcházela s pocitem, že jsem to prostě zkusila, rozbolela mě krční páteř a do toho se přidal pocit, že už tohle nikdy nechci absolvovat. Být mladší, tak písemka 5 hodin je docela pohoda, ale pro mě už žádná hitparáda 😀

Měla jsem číslo 153. Úspěšnost se pohybuje okolo 30%

Právě tato zkouška byla pro mě průlomem, poprvé za 8 let jsem spala někde bez dětí! To ticho, ten klid, žádné hádky a požadavky! Abych to ale zkrátila, druhou písemnou jsem nakonec udělala! Dostala jsem se do totální paniky, že za 3 týdny mám ústní zkoušku, kde musím souvisle hovořit. Takže jsem další tři týdny sedla a učila se, poslouchala úžasná videa od Účetního portálu.

Celá moje příprava byla sinusoida – byly chvíle, kdy jsem to chtěla vzdát. Ve 38 letech tohle přeci nemám zapotřebí a mohu dělat něco jiného. Jenže daně jsem studovala, daně jsou můj život. Vždycky jsem chtěla být daňový poradce – až na období temna, kdy jsem to chtěla zabalit. Ale o tom jsem psala už v roce 2020. Nevzdala jsem to a splnila si sen, jsem daňová poradkyně číslo 5840. A tím se mi začaly plnit další sny, téměř samy.

A je to, na předávání osvědčení moje malá prohlásila, že bude jako máma.

Poprvé bez dětí po 8 letech

Už v únoru jsem využila služby Lenky Bartákové, která mi udělala průzkum prodloužených víkendu po Evropě a v Dubaji. Nakonec jsem vybrala výlet do Barcelony, který byl dárkem pro mého muže. Letěli jsme poprvé sami bez dětí a velký dík patří mé mamince za hlídaní. ❤❤ Byla to paráda poprvé po těch letech sami dva a navíc mě muž po 18 letech požádal o ruku. U mé reakce byste asi nechtěli být – absolutně jsem to nečekala.

Letíme ještě v době covidové. To byl klid, nikdo nerušil, dvě hodiny jsme si četli knížku!
Takovýhle květináče bych si přála mít na zahradě.

Tímto ale tento rok vše začalo, dále jsem si vyrazila na výlet do Bohuňovic, kam mě pozvala sama Pěva z účetního portálu. Několik dlouhých okamžiků jsem tomu pozvání nemohla uvěřit, ale rozhodla jsem že ho přijmu a natočili jsme rozhovor o tom, jak jsem se připravovala na zkoušky. Rozhovor lze nalézt v sekci videa/podcasty. Další splněný sen, sedět vedle této inspirativní ženy a hovořit s ní o tématech, které nejsou jen profesní.

Těsně před on-line vysíláním. Pěkně nervózní!

Ovšem moje cestování neskončilo, v říjnu jsem se vydala na 11 denní cestu do Maroka s úžasnou Ivankou z Maroko v batohu. Úplně sama, sama za sebe. Nejprve jsme zůstali pár dní v Marakeši, poté jsme přejeli Atlas a mířili do tábora v poušti. Celou cestu v Maroku mě provázela audio kniha Alchymista od Paolo Coelho. Poslouchala jsem ji po částech, při přesouvání z místa na místo a také při pobytu v poušti. Právě v poušti jsem poznala nic: po pikniku v oáze jsme se vydali zpátky do tábora, celá skupina utichla a nebylo nic slyšet, absolutní ticho.

V úžasném letovisku Essaouiře Maroko.
Poušť, Erg Chegaga, Maroko

Svahilština

Je to už spoustu let, co jsem se učila svahilsky a vždycky jsem se k ní chtěla vrátit. Náhodou jsem našla kurzy a možnost on-line výuky. Nejdříve jsem se vymlouvala, že nemám čas a že to stíhat nebudu. Ale našla jsem si úžasnou lektorku, která má se mnou trpělivost. Postupuji stále dopředu – sice pomalu, ale jistě.

Podnikatelská setkání – networking

Miluju networking, podnikatelská setkání. Jenom loni jsem byla minimálně na 3 a vlastně celé Maroko bylo takový malý networking 😉 Vím, že bych je měla využít na plno, ale chodím tam, abych poznávala nové lidi, seznamovala se s jejich projekty a máme vlastně společné téma – podnikání. Nejprve jsem byla na setkání u úžasné Ingrid Dach, poté v Horních Počernicích u Hanky Kyselé – noční markeťačky, jednou v Pardubicích. A na závěr roku jsem byla na vánočním večírku Na volné noze, kam jsem se přidala krátce před Vánoci. Setkání bylo famózní, plné zajímavých lidí a vlastně jediný vánoční večírek pro volnonožce.

Foto z vánočního večírku na volné noze

Vyučování

I v roce 2022 jsem vyučovala předmět Podnikové praktikum na Vysoké škole ekonomické v Praze. Působím pod katedrou Didaktiky ekonomických předmětů. Velmi si vážím, že mohu ovlivňovat snad budoucí generace podnikatelů, dávat jim základy daňové gramotnosti, propojovat jim znalosti z jednotlivých předmětů a poskytnout jim příklady z praxe. Například v první hodině studenti kontrolují stránky Ingrid Dach, jestli mají všechny náležitosti, které mají mít 😀

Ani v on-line světě nezahálím. Učím své klienty základní daňové gramotnosti, vysvětluji jim základní pojmy a souvislosti kolem podnikatelských formalit. Loni jsem uspořádala několik seminářů Daňové záchranky – seminář, kde si pod mým dohledem sestaví daňové přiznání a související přehledy. Ovšem nejvíce se věnovala 1:1 konzultacím.

Mám tým, kancelář a napsala mi Stáňa z Plážovky

Jak jsem poznala to nic, seděla v poušti na velbloudovi, najednou to ke mě přišlo 😀 Abych mohla dělat jen daně, musím se vzdát účetnictví, ale abych mohla ty daně dělat, musím mít někoho, kdo mi to účetnictví bude dělat. Požádala jsem o spolupráci jednu účetní a jednu mzdovou účetní a ony souhlasily. Jsem nadšená, že jim dám práci a zároveň si zachovají svoji svobodu podnikání.

Mám tým!

A co ta kancelář? V prosinci jsem hledala nějaké místo, kde mohu v klidu pracovat, když děti budou ve školce a ve škole. Nepodařilo se mi sehnat nic na Praze 6, ale jednou na procházce v lese na mě blikl inzerát s pronájmem vybavené kanceláře. A mám ji, od 1.1. budu mít svou kancelář na Praze 1, u Masarykova nádraží. Sice je to velký závazek, ale už nebudu muset putovat z kavárny do kavárny, ale budu mít své teplé místo v centru Prahy.

Moc ráda sleduji s Stáňu z Podnikání z pláže. Baví mě, jak cestují, jak žijí a ještě raději čtu její newslettery. Jedno říjnové dopoledne mi zase od ní přišel e-mail. Říkám si super, už dlouho nenapsala, ráda se podívám. Jenže e-mail začínal oslovením Dobrý den Martino – aha, jakože mi píše sama Stáňa. To má asi nový program na e-mailing 😀 😀 A neměla, fakt mi napsala, že chce se mnou spolupracovat. Tlouklo mi srdce a samozřejmě, že jsem kývla – Stáňa položila základy mému podnikání. Je to vlastně taková moje on-line Alma mater.

A jaké jsou moje plány na rok 2023?

  • Ráda bych dál podporovala ženy v podnikání, byla jim oporou v daňových záležitostech a zprostředkovávala cestu k zajímavým zakázkám.
  • Dále poběží můj on-line program Daňové záchranky, na jaře/v létě kurz Jak na formality a účetnictví a podnikaní. Díky letošním přednáškám od Sigrun mám v hlavě program Group coachingu a také obnovuji svoji myšlenku mentoringu pro účetní. V lednu se chystám přetočit návody na Identifikovanou osobu – samozřejmě v nové kanceláři.
  • Letos bych ráda cestovala na La Gomeru a také zase do Afriky – Etiopie, Tanzánie. Uvidíme, kam mě vítr zavane.
  • Budu pokračovat se svahilštinou, v létě mám zálusk na kurzy francouzštiny od Báry a Gwena.
  • A hlavně si dále přitahovat úžasné klientky a klienty, se kterými si rozumím.

Poděkování

Na závěr bych ráda poděkovala celé své rodině za trpělivost a podporu. Bez nich by tenhle rok nebyl takový fičák.

Také bych ráda poděkovala svým klientkám a klientům za důvěru, jste všichni úžasný, do jednoho. Bez vás bych také nebyla tam, kde jsem teď.

A taky děkuji všem podnikatelkám, které jsem potkala v roce 2022 a se kterými mohu spolupracovat. Vzájemná podpora a pochopení je absolutní MUST HAVE pro volnožnožce.

Účetnictví a daně mě provází životem již téměř dvacet let. Fascinuje mě jejich vývoj a neustálé změny, které člověka drží stále ve střehu. Cítím, že mým posláním je pomáhat osvětlovat tuto problematiku a motivovat k dalšímu studiu. Můj příběh si můžete přečíst zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.